Talk:RNS® System

From HCE Wiki - The Human Cognitive Enhancement Wiki
Jump to navigation Jump to search

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na pár věcí ohledně infoboxu. Podle zatím vyhledaných informací si myslím, že NeuroPace je název výrobce či firmy a název samotného zařízení je RNS® System, ačkoli v sobě obsahuje další zařízení, jako je NeuroPace Cortical Strip Leads atd. Dále jsem zatím našla jen odhadovanou cenu zařízení, neboť jej nelze koupit volně. Na zjištění přesné ceny je třeba být firmou, která o zařízení má zájem. Pak mám trochu problém s údaji o napětí, ale to asi můžeme dořešit na hodině. Další problém je v tom, že lze těžko odhadnout "session duration", protože je zařízení operativně implantováno do lebky, tudíž pacient jej může mít třeba několik let a samotná stimulace je velmi individuální, podle toho, kdy má pacient náběh na záchvat. Asi to lze odhadnout třeba na jednu sekundu, ale nevím, jak moc informativní tento údaj je. Pak mám také problém s umístěním. Opět se dočítám, že je to individuální, podle toho, odkud záchvaty pramení. A i lokalizace pouze hlavního zařízení se mění - je jen doporučena. A poslední dotaz mám ke kolonce "controls" - to znamená z čeho se zařízení skládá?

Omlouvám se za vyčerpávající dotazy:)

--Borovska (talk) 19:25, 14 October 2016 (CEST)

Dear editor,

if you do not mind, we could communicate in English. This could be beneficial for non-Czech users of HCE wiki. Firstly, thank you for your contribution. You have done a great deal of a good work.

You are right that the on the webpages of the device they refer to it as The RNS System, but elsewhere it is entitled also 'NeuroPace'. See for instance:

http://neurosurgery.ucsf.edu/index.php/clinical_programs_epilepsy_neurostimulation_FAQ.html http://spectrum.ieee.org/podcast/biomedical/bionics/neuropace-controlling-epilepsy-with-a-brain-implant

We might discuss this issue during the seminar.

Some information which you have not found yet are in fact available. Check for instance:

http://www.neuropace.com/wp-content/uploads/2016/08/RNS_System_User_Manual.pdf

Namely, the session duration could correspond with the burst duration. (Check the page 89)

In addition, the claim that the device has no settled location is also information, which could be written in the Infobox.

In the line 'controls' should be written how the device is controlled by its users (e.g. by buttons, PCs, smartphones...). There could be no control at all, but I am not sure if it is the case of NeuroPace.

I hope that my comments were helpful. Do not hesitate to ask again.--Zuzka (talk) 07:56, 14 October 2016 (CEST)

PS: I know who you are, but after some years, nobody would identify that the first comment was yours. Use please the signature as it is recommended at How to contribute.


Dear Ms Rybaříková,

first of all I would like to thank you for your answers, which are very helpful. I check the manual again and fill in the rest of informations.

Second, I was not sure about used language, so I write in Czech, because it was faster for me. But I will continue writing in my horrible English. Have I also overwrite my questions mentioned above?

Thank you again!

--Borovska (talk) 19:25, 14 October 2016 (CEST)


Dear editor, thank you for your answer. You do not have to rewrite your first commentary. --Zuzka (talk) 08:24, 17 October 2016 (CEST)


Dear Ms Rybaříková,

I would like you to ask, if you could delete the pictures, that I upload to the RNS System. I can not find out, how to do that.

Thank you!

--Borovska (talk) 21:07, 28 November 2016 (CET)


Dear editor,

the picture has been deleted.

Best regards,

--Zuzka (talk) 07:17, 29 November 2016 (CET)